Burun deliklerinin arasında bulunan ve burun boşluğunu ikiye ayıran yapı “septum” olarak isimlendirilir. Septum ise kemik ve kıkırdaktan meydana gelmektedir. Nefes almada zorluk ve burun tıkanıklığının en sık rastlanan sebeplerinden biri septumdaki şekil bozukluklarıdır. Normalde ince ve düz olması gereken septumun eğri olması (deviasyonu); burundan nefes almayı zorlaştırabilmekte ve hatta imkansız hale getirebilmektedir. Septumun burun tıkanıklığına sebep olacak kadar şeklinin bozulduğu durumlarda cerrahi operasyon önerilmektedir. Septum eğriliğin giderildiği bu ameliyatlara; “septoplasti” yani burun deviasyonu düzeltme ameliyatı denilir.

Septoplasti ameliyatı (burun deviasyonu ameliyatı) nedir?
Septoplasti; septumun şekil bozukluğunun düzeltilmesi için yapılan ameliyattır.
Hastaya yapılan anestezi uygulamasından sonra burnun içinden septumun bir yüzüne kesi yapılır. Cerrah bu kesi yerinden septumun tıkanıklık yapan kısmını düzeltir.
Deviasyon ameliyatında; tıkanıklık yapan septum kısmı çıkartılabilir ya da tıkanıklığa neden olan septum kısmı düzeltilerek yeniden yerine yerleştirilebilir. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, burnun dış görünüşü değişmez.

Septum deviasyon ameliyatı, hastanın başka bir isteği yoksa lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında genellikle burun tamponu kullanmamaktayız. Bu nedenle ameliyattan sonra hastalarımız kısa bir süre içinde evine ve normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

Septoplasti (semptum deviasyon) ameliyatından sonra, Lokal anestezi altında gerçekleştirilen septum deviasyonu ameliyatından sonra hastalarımız ilk birkaç saatini hastanemizde geçirir. Doktor kontrolünden sonra evlerine dönebilirler. Çok zorunlu olmadıkça ameliyat sonrası burun tamponu kullanmadığımız için hastalarımız ameliyat sonrası iyileşme dönemini oldukça rahat geçirebilmektedir.

Burun deviasyonu ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler:

 • Ameliyattan sonra burnunuzu bir yere çarpmamaya, burnunuzu hareket ettirmeye özen gösterin.
 • Sümkürmeyin. Sümkürmektense burun akıntısını genzinize doğru geriye çekmeniz daha doğrudur.
 • Ameliyattan bir hafta sonra hafif hafif sümkürmeye başlayabilirsiniz.
 • Hapşırığınızı tutmayın, ağzınız açık olarak hapşırmaya dikkat edin.
 • Sıvıları içmek için mutlaka pipet kullanın.
 • Başlangıçta çok az ve kanlı burun akıntınız olması doğaldır. Zamanla bu akıntı sarı pembe renge dönüşmektedir.
 • Burnunuzdaki şişkinlik ve dolgunluk hissi bir kaç hafta içinde azalmaktadır.
 • Şişlik ve dolgunluğu azaltmak için yatağa düz olarak yatmak yerine başınızı kalp hizasından 30 derece yukarı tutmanız yarar sağlayacaktır.
 • Ameliyat yeri iyileştikçe burun içinde kabuklanma olabilmektedir. Bu durum en fazla 3-6 hafta sürmektedir.
 • Burun akıntısını, şişkinliğini ve rahatlığını azaltmak amacıyla soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Buz torbasını ya da buzlu su ile ıslatılmış havluyu burnunuzun üzerine bastırmadan uygulayabilirsiniz. Ameliyat sonrası ilk 72 saat içinde yapılan soğuk kompres sizi rahatlatacaktır.
 • Ameliyattan sonra gerekli görülürse doktorunuzun önereceği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Doktorunuza danışmadan hiç bir ilaç kullanmayınız. Aspirin gibi ilaçlar kanı sulandıracağı için kanamaya neden olabilir.
 • Çok sıcak su ile duş/banyo yapmamaya özen gösteriniz.
 • Ameliyattan sonra 1 hafta içinde normal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Ancak koşma, yüzme, ağırlık kaldırma gibi egzersizler den uzak durmalısınız.
 • İlaçla kontrol altına alınamayan bir ağrınız olursa ya da 38 °C’nin üzerinde ateş gözlerseniz hemen doktorunuzu arayın.

  Kişisel verilerimin paylaşımına izin veriyorum. / I allow the sharing of personal data. *

  Open chat
  Need Help ?
  Hi,
  How Can I Help You ?