Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları, hastaların fiziksel görünümlerinin ve fonksiyonel yapılarının, sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesine katkı sağlayacak şekilde düzeltilmesine yönelik çalışmalarda bulunmaktadırlar.
Tam adı Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi olan bu cerrahi tıp dalı, genelde ‘Plastik Cerrahi’ ya da ‘Estetik Cerrahi’ şeklinde isimlendirilmektedir. Basında genellikle estetik cerrahi ameliyat ve uygulamaları olarak yer almaktadır.

Talep ve yapılan ameliyatlar göz önüne alındığında her türlü yüz estetiği, burun estetiği, vücut estetiği, meme estetiği sayısı ülkemizde hızla artmaktadır. Dünyada yapılan en sık estetik operasyon liposuction-lipektomi olmasına karşın, ülkemizde en sık rinoplasti operasyonu yapılmaktadır. Saç ekimi prosedürleri ise hasta konforu ve başarıyla ülkemizde uygulaması hızla artmış olan bir estetik müdahaledir. Cinsel estetik (genitelia estetiği), hasta farkındalığının artması, tedavi edilebileceğinin öğrenilmesi ve yüz güldürücü sonuçları ile uygulaması artan estetik prosedürlerden biridir.

Aslında estetik cerrahi ameliyat ve girişimleri, Plastik Cerrahi analında buzdağının görünen kısmıdır. Estetik cerrahi ameliyatları, Plastik Cerrahi uygulamalarında % 10-20’lik bir kısmı oluşturmaktadır.

Plastik cerrahi ameliyatlarının çoğu el cerrahisi, rekonstrüktif mikrocerrahi, maksillofasiyel cerrahi, ortognatik cerrahi, baş-boyun ve cilt tümörleri cerrahisi, doğuştan el, yüz anomalileri tedavisi, dudak-damak yarığı tedavisi, kraniofasiyel cerrahi, akut-kronik yara tedavisi, doku nakilleri (greft ve flep cerrahisi) başlıklarında toplanabilir.

    Kişisel verilerimin paylaşımına izin veriyorum. / I allow the sharing of personal data. *

    Open chat
    Need Help ?
    Hi,
    How Can I Help You ?