Meme dikleştirme ameliyatı, sarkık ve sönük memelerin toplanmasını ve dikleşmesini sağlayan meme estetiği operasyonlarından biridir.  Kilo kayıpları, yaş ilerlemesi, hamilelik ve emzirme dönemi memelerin yıpranmasına, memelerin içinin boşalarak sönük ve sarkık bir şekil almasına sebep olmaktadır.  Meme dokusu ve meme derisinin birlikte sarkması, memeyi göğüs kasına bağlayan yapıların uzamasına neden olmaktadır. Meme uzamasından kaynaklanan durum ise meme dikleştirme ameliyatı ile giderilerek göğüslerin güzellik açısından daha estetik bir görünüm alması sağlanmaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatı; genel anestezi uygulanarak meme dokusunun sarkıklık derecesine bağlı olarak ortalama 2-2,5 saatlik zaman diliminde farklı teknikler kullanılarak memelerin yukarı kaldırılması işlemidir. Operasyon sonrasında hastaya özel olarak hazırlanan sporcu sutyeni giydirilmekte ve hasta bir gece hastane misafir edilmektedir. Ameliyattan sonraki gün gerekli kontroller yapıldıktan sonra hastamız taburcu edilmektedir.

Ameliyat sonrası ağrı, diğer meme ameliyatlarında olduğu gibi küçük ağrılar olabilir. Ağrı kesicilerle ağrılar giderilir.

Ameliyat sonrası iyileşme, hasta ameliyat yapıldıktan sonra bir gece hastanede istirahat eder. Meme dikleştirme ameliyatlarında, memenin sarkıklık ve büyüklük durumu dikkate alınarak dren kullanımına karar verilmektedir. Eğer dren uygulaması yapılırsa, üçüncü gün dren çıkartılır. Dren, ameliyat alanında biriken kirli kanın vücuttan atılması için kullanılmaktadır. İkinci hafta yapılan kontrollerde ameliyat dikişleri alınarak iz giderici tedaviye başlanmaktadır. Operasyon sonrası bir haftalık istirahat yeterlidir. Yine ameliyat sonrası belirli bir süre göğüslerde şişlik olabilir ve bu şişlikler gün geçtikçe azalmaktadır.

Ameliyat sonrası iz kalması, her kesinin olduğu yerde ameliyat izinin kalması doğaldır. Ameliyat için karar verilen kesi izine göre izler farklı olabilir. Ameliyat izleri sutyen veya bikini ile kolayca saklanabilir. Belirli zir zaman içinde ameliyat izlerinin belirginliği azalmaktadır.

Ameliyat sonrası emzirmeye devam edilebilir. Bazı durumlarda süt miktarında azalma olabilir.

Ameliyat Sonrası Oluşabilecek Yan Etkiler

 • Hematon yani kan birikmesi: Erken dönemde fark edilerek küçük bir müdahale ile önüne geçilmektedir.
 • Meme boyutlarının farklılığı: Ameliyat sonrası iki memenin ameliyat öncesi farklılığını korumaya devam etmesi durumudur.
 • Emzirme kaybı: Bazı vakalarda süt miktarında azalma yaşanabilir.
 • Meme sarkmasının devam etmesi: Ameliyat sonrası iyileşme döneminde meme dokusu, yerçekimi nedeniyle sarkma başlangıcı yaşanabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında göğüs ölçülerinde artış olur mu?

Göğüs dikleştirme sonrası meme ölçülerinizde artış olmaz. Meme dikleştirme ameliyatları göğüs uçlarını ideal konuma almaya çalışan ve göğüslerin toplanmasını sağlayan bir operasyondur. Ameliyat sonrası, göğüsleriniz daha da küçük görünebilir. Göğüslerinizin toparlanmasıyla birlikte daha da dolgun gözükmesini istemeniz durumunda, göğüs büyütme ameliyatı ile kombine edilebilir.

Meme dikleştirmede protez kullanılır mı?

Bu konuda esas olan alanında uzman plastik cerrahın muayenesidir. Meme sarkıklığı belli bir dereceye ulaşmışsa meme dikleştirmeye ihtiyaç duyulabilir. Burada önemli olan nokta, hastanın ne kadar meme dokusuna sahip olduğudur.

 • Eğer hastamız yeterli derecede meme dokusuna sahipse, meme protezi ile aynı etkiyi sergileyecektir ve meme dolgunluğu aynı olacaktır.
 • Eğer hastamız yeterli miktarda meme dokusuna sahip değilse, iki ameliyatın bir yıl arayla yapılması tercih edilmektedir. Hangi ameliyatın önce, hangi ameliyatın bir yıl sonra yapılmasına muayene ile karar verilmektedir. Genellikle meme dikleştirme ameliyatının önce yapılması daha uygun bulunmaktadır. Bir yıl içerisinde ilk yapılan ameliyatın iyileşmesi tamamlanarak, meme dokusu ve cildin tam oturması sağlanmaktadır.
 • Her iki ameliyatın aynı anda yapılması ancak hastanın meme dokusunun yok denecek kadar az bulunması durumunda tercih edilmektedir.

En sağlıklı ve konforlu bir süreç yaşamanız için sizlere en uygun tercihleri sunulmaktadır.

Ameliyat sonrası sutyen takılması zorunlu mu?
Meme estetiği ameliyat sonrasında sütyen takılması zorunludur. Meme büyütme, meme dikleştirme, meme küçültme ameliyatlarında meme cildi ve dokusunun yeni boyutuna alışması için sütyen takılması çok önemlidir. Yaklaşık 1,5 ay boyunca sizin için verilen sütyeni kullanmalısınız.

Memelerinizin, yeni boyutuna alışma periyodu olarak da adlandırdığımız bu dönemde siz ne kadar kurallara uyarsanız, ameliyat sonrası alacağımız sonuçlar da daha tatmin edici olacaktır.

Meme dikleştirme ile meme büyütme operasyonu ile birlikte yapılır mı?

Meme dikleştirme ile meme büyütme ameliyatı; memelerde sarkıklık ve dolgunluk kaybının birlikte görüldüğü durumlarda tercih edilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki; fazla büyük protezler zaten sarkmaya müsait bünyelerde meme dikleştirme yapılsa bile daha sonraki sarkmayı arttırabilir. Bu tarz vakalarda büyük protezlerden kaçınılmalıdır.

Hamilelik planı olan kişilerin veya hamilelikte meme estetik yaptırmasında sakınca var mı?

Emzirme sonrası, bebeğin sütten kesilmesinden sonra memede deformasyon olacağı için, hamilelik planı olan kişilerin veya hamilelikte meme estetik operasyonları hamilelik sonrası bebeğin sütten kesilmesinden 6 ay sonra önerilmektedir.

Meme dikleştirme operasyonu sonrası meme ucunda his kaybı olur mu?

Meme dikleştirme sonrası meme ucunda geçici his kaybı yaşanabilir. Meme ucundaki his kayıpları genellikle altıncı ayda ortadan kalkmakta ve normale dönmektedir.

Meme dikleştirme yöntemleri nelerdir?
Meme dikleştirme yöntemleri meme sarkması ve büyüklüğüne göre yapılan kesiye göre değişiklik gösterir.

Meme Başı Çevresi Yöntemi
Meme başı çevresinden yapılan dairesel iki kesi yapılarak arada kalan cildin çıkartılmasıyla yapılır.

Ters T Yöntemi
Meme altında ters T şeklinde kesi yapılarak sarkık olan cildin alınmasıyla gerçekleşir.

Lolipop Yöntemi
Meme ucunun çevresinin lolipop şeklinde bir kesi yapılarak sarkık olan cildin alınmasıyla gerçekleşir.

[dt_sc_sociable class=”no-margin”]

  Kişisel verilerimin paylaşımına izin veriyorum. / I allow the sharing of personal data. *

  Open chat
  Need Help ?
  Hi,
  How Can I Help You ?