Meme estetiği denilince akla ilk gelen meme büyütme operasyonlarıdır. Fakat meme estetiği sadece büyütmeyle sınırlı kalmamaktadır. Memesinin küçük olmasından rahatsız olan kadınlar olduğu gibi büyük olmasından rahatsız olanlarda vardır. Bu gibi durumlarda küçültme operasyonları devreye girmektedir.

Bu durum kişiye hareket kısıtlılığı getirebilir ve sağlığını riske atabilir. Bu şekilde bir durum olduğunda küçültme talebinde bulunurlar. Bunu dışında meme ucu estetiği, dikleştirme gibi birçok alanda estetik operasyonlar yapılabilmektedir. Bazen iki memenin boyutlarının farklılık göstermesi bile bu operasyonların gerçekleşmesine neden olabilir.

Meme estetiği operasyonlarından özellikle meme büyütme operasyonu, 18 yaşından sonra önerilebilen bir uygulamadır. Büyütme operasyonu sırasında kişinin birçok özelliği göz önüne alınır. Kişinin boyu, kilosu, yaşı ve gelişimi ele alınarak uzmanlar tarafından uygun ölçü tespit edilerek uygulamaya geçilebilir. Bu operasyon, meme altında kalan boş alana silikon yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir.

Operasyon sırasında uygun görüldüğü takdirde dikleştirme gibi operasyonlarda devreye sokulabilmektedir. Silikon boş alana uygulandığı için meme dokusunu etkilemez ve süt kanallarının düzgün çalışmasında herhangi bir düzensizliğe yol açmaz.

Meme Estetiği Neden Yaptırılır?
Meme estetiği genel olarak ele alındığında, vücuttaki orantısızlığı gidermek veya sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak sebebiyle talep edilir. Memenin büyük olduğu durumlarda, oluşturduğu ağırlıktan dolayı sırt ve boyun bölgesinde ağrılara sebebiyet verebilir. Kalabilecek izler, meme dokusunun nasıl alındığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu izler sadece meme ucunda yuvarlak bir şekilde olabileceği gibi, meme ucundan aşağıya doğru inen bir çizgi de olabilir.

Meme dikleştirme yöntemi ise sarkma durumlarında kullanılan bir yöntemdir. Kilo alıp verme durumlarında, hamilelik süreçlerinde sarkmalar olması oldukça normaldir. Bu sorunlar için de meme dikleştirme çözümü en basit yöntemlerden biridir. Bu operasyon meme yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Memenin eninde ya da boyunda oluşmuş olan fazlalıkların toparlanması gerekebilir. Protez ile birlikte, isteğe göre takviye yapılabilir.

Bir diğer meme operasyonu ise iki memenin eşit ölçülerde olmadığı durumlarda gerçekleştirilir. Her iki memenin aynı ölçülerde ve sarkmamış olması normaldir. Bu durum, daha sağlıksız gözüken memeyi, sağlıklı gözüken memeye benzetmekle çözümlenebilir. Küçük olan meme büyültülebileceği gibi büyük olan meme de küçültülebilmektedir.

Burada önemli olan doğru tespiti yapabilmektir. Küçük ve daha çok sarkmış olan memeyi büyütmek için protez kullanılabileceği gibi yağ enjekte etmek gibi basit uygulamalarla da çözüme ulaşılabilir.

[dt_sc_sociable class=”no-margin”]