Karın duvarında aşırı yağ birikmesi olmayan hastalar için mini karın germe ameliyatı önerilir. Mini karın germe ameliyatında alt karın bölgesinde toplanan fazla yağlar ve cilt alt dokusu dışarı alınarak germe işlemi de yapılabilir. Herkesin hayalindeki dümdüz karın görünümü mini karın germe operasyonu ile elde edilebilir. Doğum sonrası kilolarınızdan kurtulmak, göbek bölgesindeki inatçı yağlara veda etmek için mini karın germe operasyonunu değerlendirebilirsiniz.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir?
Mini karın germe operasyonunda hastanın karın ve bel çevresinde olan fazla yağları alınır, göbek altında kalan fazla cilt dokusu çıkartılır ve germe girişimi tamamlanır. İşlem sırasında, göbek üstünde kalan bölüme herhangi bir germe işlemi uygulanmaz.

Mini karın germe ameliyatı kimlere uygundur?
Tam karın germe girişimi için uygun olmayan ve karın bölgesinde çok kilosu olmayan aynı zamanda cildi gevşek olan hastaların tercih ettiği operasyon mini karın germedir. Daha önce doğum yapmış ancak fazla yağ ya da cilt altı dokusu göbeğinin altında toplanmış hastalara uygulanır. Mini karın germe ameliyatında göbek üstüne herhangi bir işlem yapılmadığı için göbek deliği yukarıda olan hastalar da uygun adaylardır.

Mini karın germe ameliyatı nasıl yapılır?
Mini abdominoplasti ameliyatı genel anestezi altında 1-2 saat sürer. Süreyi operasyon öncesi yapılacak liposuction bölgesinin büyüklüğü yada küçüklüğü belirler. Mini karın germe operasyonu çok ağrılı bir işlem değildir. Operasyon sırasında yapılan lokal anestezi ile hasta erken dönemde ağrı hissetmez.

Operasyon öncesinde bel ve karın bölgesine liposuction uygulanır. İşlem sırasında hastanın vücut yapısına göre eğer gerekiyorsa kalçalara yağ enjeksiyonu da uygulanır. Daha sonrasında iç çamaşırının altında kalacak kadar yani sezeryan kesiği kadar kısa bir kesi açılır. Karındaki cilt göbek deliğine kadar karın duvarından kaldırıldıktan sonra gevşemiş karın kasları birbirine dikilerek karın duvarının alt tarafı sıkılaştırılır. İşlem sonrasında göbek deliği altında kalan fazla deri çıkarılır. Eğer hastanın göbek deliğinin üzerinde de deri gevşekliği varsa göbek deliği üstündeki kaslar da birbirine dikilir. Mini karın germe ameliyatı sonrasında hem göbek-üstü hem de göbek-altı küçük bir kesi ile gerginleştirilmiş olur.

Mini karın germe ameliyatı iyileşme süreci
Operasyondan 2 saat sonra hasta yemek yer ve ayağa kaldırılır. Hasta aynı gün içinde taburcu olur ve evine dönebilir. Operasyondan sonraki gece hasta yan yatabilir. 24 saat sonra duş alınabilir, tüm dikişler deri altında kendiliğinden eriyen dikiş olduğundan dikiş alınmasına da gerek duyulmaz. Mini karın germe operasyonundan 3 gün sonra hasta normal hayatına geri döner. 3 hafta sonra karın hareketleri dışındaki hafif spor aktivitelerine başlayabilir, 6. haftadan sonra tüm spor aktivitelerine başlayabilir.

Mini karın germe ameliyatının sonuçları kalıcı mıdır?
Mini karın germe operasyonları kalıcı sonuçları açısından hem hastayı hemde hekimi mutlu eder.Ancak operasyon sonrasında hasta aşırı kilo alır yada hamile kalırsa operasyon sonuçları bir miktar kayba uğrar fakat hasta hiçbir zaman operasyon öncesi haline dönmez. Hastalarımızın en çok sorduğu soru karın germe ameliyatı sonrasında hamile kalıp kalamayacaklarıdır. Ameliyat sonrasında gebe kalınabilir. Ancak operasyon sonrası yakın zamanda hamilelik planı yapan hastalar için operasyon önerilmez. Çünkü hamilelik döneminde karın duvarı genişleyip esneyecektir.

Mini karın germe operasyonu sonrasında hastanın kilosuna, beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Bu durum ameliyatın sonucunu korumak için önemlidir.Aynı zamanda hastalar karın bölgesindeki yağlanmayı önlemek için aşırı alkol tüketiminden kaçınmalıdır. Ciltlerinde çatlak oluşmaması içinde nemlendirici krem ve losyonlar kullanmaları önerilir.

[dt_sc_sociable class=”no-margin”]

    Kişisel verilerimin paylaşımına izin veriyorum. / I allow the sharing of personal data. *

    Open chat
    Need Help ?
    Hi,
    How Can I Help You ?